ÖZGEÇMİŞ

PROF.DR. SEVTAP AKBULUT

Profesör Doktor Sevtap Akbulut 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi`nden mezun oldu. 1996-1998 yılları arasında Kayseri`nin Develi ilçesinde pratisyen hekim olarak çalıştı. Uzmanlık eğitimini Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğinde 2002 yılında tamamlayarak Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı oldu.

2002 ile 2017 yılları arasında Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği`nde Başasistan olarak çalıştı. ENT Özel Kulak Burun Boğaz Merkezi`nde 2005 ile 2009 yılları arasında part-time uzman olarak çalıştı. 2016 yılında Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi dalında Doçent, 2021 yılında ise Profesör ünvanını aldı. 2017-2020 arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi`nde çalışan Dr. Akbulut, 2021 yılından beri Demiroğlu Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalında öğretim görevlisidir. 

2004-2014 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde Washington DC`de George Washington University, Phialdelphia`da Drexel University College of Medicine, Pittsburgh `da University of Pittsburgh School of Medicine “Ses Hastalıkları Tedavi Merkezlerinde” değişen sürelerle  Visiting Fellow, Clinical and Research Fellow olarak çalıştı ve bilimsel çalışmalarda bulundu.

Doktor Akbulut 2012 yılında Türk Kulak Burun Boğaz Derneği Yeterliliğini (Board), 2016 yılında ise Avrupa Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Yeterliliğini (Board) almıştır. 2014 yılından beri kulak burun boğaz uzman doktorlarına yönelik olan Türk Kulak Burun Boğaz Derneği Laringoloji ve Foniyatri Okulu`nda eğitmen olarak görev yapmaktadır.

100`ün üzerinde yabancı/yerli basılı  makale, bildiri, kitap bölümü  yazarlığı bulunmakta, yurtdışı ve yurt içinde çok sayıda toplantıda davetli konuşmacı, eğitici olarak yer almaktadır. Özellikle ses hastalıkları, profesyonel ses sanatçılarının ses bozuklukları, ses teli ve ses değiştirme cerrahileri, konuşma bozuklukları,  lazerle gırtlak cerrahisi, yutma bozuklukları ve yutma değerlendirilmesi, gırtlak EMG`si, ve havayolu darlıkları alanlarında çalışmaktadır. 

Ses Konuşma ve Yutma Bozuklukları Derneği`nin başkanı olan Doktor Akbulut, aynı zamanda  Avrupa Foniyatristler Birliği`nin (Union of the European Phoniatricians) Türkiye Koordinatörüdür. Ankara Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosu`nda başladığı müzik eğitimine Müjdat Gezen Sanat Merkezi Akşam Okulunda devam etmiş, farklı korolarda söylemiştir. Halen Boğaziçi Caz Korosu bünyesindeki Magma Karma Koroda koristtir. Rollerblading ve yoga yapmaktadır. 

Yurt Dışı Eğitim :

Visiting Felllow - Voice Treatment Center, Department of Otolaryngology and Head&Neck Surgery, George Washington University, Washington D.C., USA- Nisan-Ekim 2004
Visiting Felllow - Voice Treatment Center, Department of Otolaryngology and Head&Neck Surgery, George Washington University, Washington D.C., USA- Ağustos-Eylül 2007
Visiting Felllow - Department of Otolaryngology and Head&Neck Surgery, Drexel University College of Medicine, Philadelphia, USA- Eylül-Ekim 2007
Visiting Felllow - Department of Otolaryngology and Head&Neck Surgery, University of Pittsburgh School of Medicine, Pittsburgh, USA- Ekim-Kasım 2007
Clinical and Research Fellow - University Voice Center, Department of Otolaryngology and Head&Neck Surgery, University of Pittsburgh School of Medicine, Pittsburgh, USA- Mayıs-Eylül 2014

Mesleki Ödüller :

1. European Phoniatrics Voice Award 2016 (ikincilik ödülü)
Voice outcomes following treatment of strictly defined benign mid-membranous vocal fold lesions. Akbulut S, Gardner-Schmidt J, Smith LJ, Young VN, Gillesepie AI, Rosen CA. Laryngoscope 2016 Feb;126(2):415-20.
2. European Phoniatrics Hearing Award 2016 (üçüncülük ödülü)
Efficacy of CPAP on middle ear atelectasis: A double-blind placebo-controlled clinical trial. Akbulut S, Demir MG, Salepci BM, Gungor GA, Demir N, Berk D, Cakan D. Laryngoscope 2016 Jul;126(7):1649-55.

Mesleki Dernek Üyelikleri :

Union of the European Phoniatricians
Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği
İstanbul Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği
Ses Konuşma ve Yutma Bozuklukları Derneği
Profesyonel Ses Derneği
Türk Tabipler Birliği