SES HASTALIKLARI

Ses Tellerinin Muayenesi

Gırtlağınızın ve ses tellerinizin muayene edilmesi için kameraya bağlı bir endoskop sistemi kullanılmaktadır. Endoskopla yapılan bu muayene ağız içerisinden veya burun içerisinden olabilir. Her iki  muayene de hastaların büyük bir çoğunluğu tarafından herhangi bir zorluk yaşanmadan yapılabilmektedir. 

Muayene sırasında ağrı veya rahatsızlık gözlenmez, ancak hastadan hastaya yoğunluğu değişmekle birlikte öğürme refleksi görülebilir. Bunu önlemek için, bazen muayene öncesi boğazınıza lokal anestezik (uyuşturma) etkisi olan bir sprey sıkılabilir. Muayene sırasında derin derin nefes alıp vermeniz, olumlu birşey düşünmeye çalışmanız veya dikkatinizi doktorunuzun söylediklerine yönlendirmeniz, ya da sizden istenilen şekilde ‘i’ demeniz öğürme duygunuzu belirgin oranda azaltacak ve muayenenizin konforlu bir şekilde yapılmasına yardım edecektir.

Ses tellerinizin etkinlikle değerlendirilmesin de laringostroboskopik muayene elzemdir. Burada endoskop stroboskopik ışıkla kullanılmaktadır. Normalde ses tellerinin titreşimleri gözle ayırtedilemeyecek derecede hızlıdır. (Ses telleri saniyede; erkeklerde 100-150, kadınlarda 200-250, bebeklerde ise 300 kere titreşmektedir). Endoskopun stroboskopik ışıkla kullanılması sayesinde ses tellerinin titreşimleri yavaşlatılmış bir şekilde gözlenebilir. Böylece hem ses tellerinin titreşimleri hem de varsa ses teli problemleri hakkında detaylı bir şekilde bilgi edinilir.