SES HASTALIKLARI

Ses Hastalıkları

Sesiniz çevrenizdeki dünyaya sizin kim olduğunuzu gösteren bir araçtır. Aynen parmak izi gibi kişiye özeldir. Özellikle görsel iletişimin olmadığı koşullarda karşıdaki kişiye kimliğiniz hakkında ipucu verir. Duygularınızı, düşüncelerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşı tarafa iletmenize aracılık eder. Diğer insanlarla değişik seviyelerde iletişim kurmanızı sağlar. 

Sesinizdeki bir problem kendinizle ilgili hissettiklerinizi ve diğer insanlarla olan iletişiminizi belirgin olarak etkiler. İnsanlar sesleriyle ilgili problem olduğunda, genellikle bu problem iş hayatlarını etkileyene kadar beklerler. Bu, şarkıcı, oyuncu, öğretmen, din görevlisi, avukat gibi mesleklerini sesiyle gerçekleştiren ve  'profesyonel ses kullanıcısı' denilen hasta grubu için özellikle geçerlidir.

Ancak unutmamalıdır ki ses problemi olan herhangi biri evde, işte, telefonda, hatta sokakta bile iletişim kurmakla ilgili zorluk yaşayabilir. Sesin bozulması ve ses problemi oluşmasının çok farklı nedenleri vardır. Bu nedenlerin büyük kısmı tedavi edilebilir hastalıklardır.